Eniac logotyp
  • Aveny
  • Om oss
    • Vårt Team
    • Våra kunder
  • Kontakt
  • Kurser
  • Aktuellt
    • Aveny Standard
    • Användarmötet
    • Jobba på Eniac
  • Kundsidor
  • Support
  • Aveny
  • Om oss
  • Kontakt
  • Vårt team
  • Våra kunder
  • Kurser
  • Aktuellt
  • Kundsidor
  • Support

Om föreningen ┃ Styrelsen ┃ Användaren ┃ Aktuella frågor ┃ Nyheter

Fokus 2026

  • Information, kommunikation och närhet till/med föreningens medlemmar – Alltid aktuell.
  • Övergången från Aveny Ekonomi till nya ekonomitjänsten.
  • Eniacs fortsatta utveckling och erbjudande av Aveny Ekonomi utan för SvK ekonomitjänst
  • Utvecklingen av schema och bokning i Nya Aveny
  • Första versionen av Nya Aveny Grav

Frågor till Eniac

Vad blir skillnaden mellan att gå med i Ekonomiservice med nytt ekonomisystem eller stanna kvar i Aveny? Hur påverkas processen och arbetssättet, prisbilden dvs totalkostnaden och supporten?   

För de som går med i Ekonomiservice med nytt ekonomisystem men kör Grav/Bokning i Aveny:

  • Eniac utvecklar tillsammans med Svenska kyrkan och Accigo en orderintegration mot det nya ekonomisystemet Microsoft Dynamics 365 (MS D365). Integrationen innebär att ordrar skapade i Aveny överförs till MS D365, som därefter genererar fakturor baserade på dessa. För att kunna skapa ordrar i Aveny mot MS D365 samt ta emot kvittenser på betalningar därifrån krävs att enheten har Aveny-modulerna Order och Kundreskontra. Dessa moduler ingår i Aveny Ekonomi, men enheter som kör annat ekonomisystem behöver köpa till Aveny Order och Kundreskontra separat.
  • Det blir samma supportkanaler som tidigare: Frågor som rör ekonomi ska anmälas via kanslistöds serviceportal och frågor som rör grav/bokning ska anmälas via Eniacs supportportal. Ekonomifrågorna kommer givetvis inte längre besvaras av Eniacs personal.
  • De som väljer att köra Aveny Ekonomi kommer att skriva avtal direkt med Eniac. Det innebär att man har supporten direkt med Eniac och man kommer att köra på exakt samma sätt som idag gällande integrationerna med övriga Avenyprogram. Order och kundreskontra ingår i Aveny Ekonomi.
  • Enheter som kör Aveny Grav och/eller Bokning betalar en årsavgift för uppgradering av Aveny. De enheter som önskar årlig uppdatering av LKF och LKF+, betalar även en separat avgift för detta. Enheter som kör Aveny inom Ekonomitjänsten har enligt gällande överenskommelse varit undantagna från dessa avgifter. För enheter som inte kör Aveny inom Ekonomitjänsten tillkommer dessa båda avgifter.
Eniac logo
KONTAKT

info@eniac.se │ 031 – 708 29 50

Öppettider telefon:
Måndag – torsdag: 08.00-16.30, fredag: 08.00-16.00
Lunchstängt: 11.45-12.45

Support Aveny

Support Aveny myCarta

MER ENIAC

Om oss

Börja prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Följ oss på LinkedIn!

Användarmötet

Ändra dina cookie-inställningar